Książka

Na oczach wszystkich

Nie było w ostatnich latach głośniejszej historii.

Mariusz, nazwany przez media „polskim Fritzlem”, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie – oraz jej córce – trzykrotnie nie uwierzyła.

Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego Dom zły, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? Na oczach wszystkich to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy.

To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności. Włodkowska pokazuje też, jak trauma wpływa na życie, porusza kwestię dziennikarskiej odpowiedzialności i podejmuje się rekonstrukcji przełomowych momentów śledztwa wszczętego po publikacji jej reportażu. Śledztwa, w którym decydująca okazała się psychologia zapachu i pamięci.

Koszmar, który spotkał Ewę, główną bohaterkę książki, mógł wydarzyć się wszędzie. Autorka Na oczach wszystkich opisuje, jak wiele okoliczności musiało się zbiec, żeby wydarzył się właśnie w tym konkretnym miejscu, na Kaszubach.

Premiera: 28.09.2022.

„Reportaż o tak drastycznej sprawie łatwo mógł zmienić się w pornografię przemocy. Katarzyna Włodkowska nie wpadła w tę pułapkę. I napisała książkę wybitną” – Emilia Dłużewska, Gazeta Wyborcza.

„To — bez wątpienia — jedna z najważniejszych i najlepszych książek, nie tylko reporterskich, jakie ukazały się w Polsce w tym roku” – Michał Nogaś, Książki. Magazyn do czytania.

„Powstała książka błyskotliwa i dobrze skonstruowana” – Juliusz Ćwieluch, Tygodnik Polityka.

Wojciech Szot, Zdaniem Szota: „Włodkowska włożyła w Na oczach wszystkich tytaniczną pracę i jej efektem jest jeden z najlepszych i najważniejszych reportaży ostatnich lat”.

„Ustawiłabym tę książkę obok kultowego „Nie oświadczam się” Wiesława Łuki i chylę czoła przed pracą, którą wykonała autorka, poruszająca przy okazji wątek dziennikarskiej odpowiedzialności za rozmowy z ofiarami traumy i opowiadanie ich historii” – Olga Wróbel, Kurzojady.

KSIĄŻKĘ MOŻNA KUPIĆ M.IN. TUTAJ: